Tarihçe

Antik Mozaik Mimari dekorasyon bağlamında mozaik ilk defa Sümerler tarafından M.Ö. 3000 tarihinden itibaren uygulanmıştır. Diğer antik mozaik örnekleri ise Mısır'dadır. Tapınakların ve mezarların farklı renklerde taş tabletlerle kaplandığı görülmektedir.

Antik Mozaik Mimari dekorasyon bağlamında mozaik ilk defa Sümerler tarafından M.Ö. 3000 tarihinden itibaren uygulanmıştır. Diğer antik mozaik örnekleri ise Mısır’dadır. Tapınakların ve mezarların farklı renklerde taş tabletlerle kaplandığı görülmektedir.

Çakıl ve Mozaik

Çakıl ve Mozaik Doğu’da ve Akdeniz kıyılarında bulunan en eski mozaikler çakıl taşının, yerde ve kaldırım amaçlı kullanıldığını göstermektedir. Bazı yazarlara göre, çakıl mozaiği doğu kaynaklı bir tekniktir. Bu teoriye karşı olan yazarlar ise, çakıl mozaiğinin ilk defa Girit’te uygulandığını ve mozaiğin Helenistik bir süsleme biçimi olduğunu öne sürmektedir. M.Ö. 5. yüzyılda çakıl mozaik tekniği son derece gelişmiştir ancak takip eden yüzyılda teknik kullanım açısından en yüksek noktaya ulaşmış bir sanat dalı olma özelliği yakalamıştır. M.Ö. 4. yüzyıldan itibaren mozaik doğal çakıl taşına olan bağımlılığından kurtulmuş: kesme ve kırma tekniklerinin gelişmesi ile mozaik, renk, desen ve malzeme açısından çeşitlenmiştir. Bu dönemde mozaiğin yuvarlak ve derin kaplar üzerinde de uygulanması mümkün olmuştur.

Kesik taşlarla yapılan önemli mozaik örnekleri Asos ve Olimpia’dadır.

İLGİLİ MAKALE

Yazar

Mete Duringa

administrator

İlk yorumu siz yapın “Tarihçe”